گروه مشاوره شریف Sharif Consulting group SDN BHD ارائه گر کلیه خدمات مربوط به کشور مالزی به شما عزیزان می باشد

 

گروه مشاوره شریف Sharif Consulting group SDN BHD ارائه گر کلیه خدمات مربوط به کشور مالزی به شما عزیزان می باشد

ثبت نام كاربر ورود به سايت

https://paperio-live.com

https://agario.red

rolex replica

https://naughtyworms.com


 جستجو

 

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 
 

 

پاره اي از قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران كه ممكن است مورد نياز دانشجويان خارج از كشور باشد در زير ارائه شده است :

 

v      آیین نامه انتقال دانشجویان به دانشگاههای علوم پزشکی

v   ممنوعیت انتقال دانشجویان به دانشگاههای علوم پزشکی داخل و امکان انتقال به شعب بین الملل

v      اعلام شرایط عمومی افرادی که می توانند انتقال پیدا کنند

v      ادامه تحصیل دانشجویان انتقالی طبق ضوابط و مقررات آموزشی دانشجویان داخل

v      ارزشیابی مدارک دانشجویان پزشکی دانشگاه های غیر معتبر

v      ارزشیابی مقاطع دکترای گروه پزشکی

v      ضوابط تعیین نوع مقطع دکتری

v   دستورالعمل نحوه راهنمایی و ارائه اطلاعات به متقاضیان ادامه تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی  در خارج از کشور

v   ضوابط ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حوزه سرپرستی رایزنی علمی جنوب شرق آسیا

v      معیارهای کلی ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاههای خارج از کشور

v   ضوابط و مراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره های فوق تخصصی خارج از کشور

v      سمت متقاضی در طی دوره تکمیلی تخصصی فلوشیپ

v    ضوابط و مراحل ارزشیابی مدارک‌تحصیلی دانش‌آموختگان رشته دکترای دندانپزشکی عمومی دانشگاههای خارج از کشور

v   ضوابط ‌ومراحل‌ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان‌ رشته‌های‌ مختلف ‌تخصصی ‌دندانپزشکی‌ دانشگاههای‌ خارج ‌از کشور

v      شرایط ورود به دوره تخصص دندانپزشکی

 

آیین نامه انتقال دانشجویان به دانشگاههای علوم پزشکی

 

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت از ابلاغ آیین نامه انتقال دانشجویان ایرانی دانشگاههای خارج به دانشگاههای علوم پزشکی داخل کشور خبر داد و گفت: این آیین نامه برای دانشجویانی که از ابتدای سال ۲۰۱۰ تحصیل خود را در خارج کشور آغاز کنند لازم الاجرا است. دکتر غلامرضا حسن زاده در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: آیین نامه انتقال دانشجویان ایرانی از دانشگاهها و موسسات آموزش عالی خارج از کشور به دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی داخل کشور و شعب بین الملل آنها در شورای عالی برنامه ریزی وزارت بهداشت به تصویب نهایی رسید و هفته گذشته ابلاغ شد.

لازم الاجرا بودن آیین نامه برای دانشجویانی که از ابتدای سال ۲۰۱۰ میلادی در دانشگاههای خارجی تحصیل خود را آغاز کنند

وی اضافه کرد: این آیین نامه برای کلیه دانشجویان ایرانی که از ابتدای سال ۲۰۱۰ میلادی تحصیل خود را در دانشگاههای خارج از کشور آغاز کنند لازم الاجرا است و با ابلاغ آن کلیه آیین نامه های قبلی ملغی محسوب می شود.

حسن زاده با اشاره به شرایط انتقال به داخل کشور گفت: دانشجویان ایرانی می توانند به دانشگاههای داخل و یا شعب بین الملل انتقال پیدا کنند که شرایط عمومی و اختصاصی موجود در آیین نامه را کسب کنند. ارائه مدرک مورد تایید سفارت و یا نمایندگی های علمی ایران در کشور مبداء و موافقت شورای انتقال وزارت بهداشت جزئی از این شرایط است.

 

ممنوعیت انتقال دانشجویان به دانشگاههای علوم پزشکی داخل و امکان انتقال به شعب بین الملل

 

وی با اشاره به مصوبه قبلی شورای ارزشیابی مدارک تحصیلی در خصوص ممنوعیت انتقال دانشجویان ایرانی که از سال ۲۰۰۸ میلادی تحصیل خود را در خارج از کشور آغاز کرده اند به دانشگاههای داخل به مهر گفت: انتقال این دسته از دانشجویان به دانشگاههای علوم پزشکی داخل همچنان ممنوع و تنها به شعب بین الملل امکان انتقال وجود دارد.

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: دانشجویان در صورت دارا بودن شرایط انتقال در همان مقطعی که در خارج از کشور به تحصیل اشتغال دارند و یا مقطع پایین تر مجاز به ادامه تحصیل در داخل کشور هستند.

 

اعلام شرایط عمومی افرادی که می توانند انتقال پیدا کنند

 

وی با اشاره به شرایط عمومی افرادی که می توانند انتقال پیدا کنند، گفت: خروج قانونی از کشور، معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل با توجه به آخرین مصوبات وزارت بهداشت، نداشتن منع قانونی برای ادامه تحصیل، دارا بودن دیپلم کامل و دارا بودن مدرک تحصیلی معتبر برای ورود به دوره بعدی مورد تایید وزارت علوم یا بهداشت از جمله این شرایط است.

حسن زاده شرایط اختصاصی انتقال دانشجویان را در هر مقطع تحصیلی متفاوت ذکر کرد و به مهر گفت: مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته، دکتری عمومی، دکتری تخصصی و دستیاری شرایط متفاوتی دارند که هر کدام به تفصیل در آیین نامه مذکور به آن اشاره شده است.

 

ممنوعیت انتقال و مهمانی دستیارانی که از شروع سال ۲۰۰۸ میلادی تحصیل خود را در خارج از کشور آغاز کرده اند

 

وی اظهار داشت: انتقال و مهمانی دستیارانی که از شروع سال ۲۰۰۸ میلادی تحصیل خود را در خارج از کشور در دوره تخصصی آغاز کرده اند به دانشگاههای داخل کشور ممنوع است.

 

ادامه تحصیل دانشجویان انتقالی طبق ضوابط و مقررات آموزشی دانشجویان داخل

 

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد:ادامه تحصیل دانشجویان انتقالی از دانشگاههای خارج از کشور به دانشگاههای علوم پزشکی داخل کشور طبق ضوابط و مقررات آموزشی دانشجویان داخل است. تطبیق دروس گذرانده شده این افراد بر عهده شورایی قرار دارد که در این زمینه تصمیم گیری می کند.

وی خاطرنشان کرد: شورای انتقال به ریاست معاون آموزشی وزارت بهداشت و دبیری ریاست مرکز خدمات آموزشی وزارتخانه و هشت عضو حقوقی دیگر تشکیل می شود و در مورد موارد خاص که به این شورا ارجاع می شود، تصمیم گیری می کند.

 

ارزشیابی مدارک دانشجویان پزشکی دانشگاه های غیر معتبر

 

به اطلاع می رساند براساس مصوبه شورایعالی ارزشیابی دانش آموختگان کلیه رشته های پزشکی و علوم پایه پزشکی که تا پایان سال ۲۰۰۹ از دانشگاههایی که در لیست دانشگاههای معنبر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نمی باشد فارغ التحصیل شده اند می توانند نسبت به ارزشیابی مدارک خود براساس ضوابط اقدام نمایند. بر همین اساس فارغ التحصیلان فوق الذکر برای تائید مدارک خود می توانند با در دست داشتن اصل مدارک به دفتر رایزنی علمی مراجعه نمایند. بدیهی است موضوع مذکور کسانی را که پس از تاریخ مذکور ۲۰۰۹ فارغ التحصیل شوند را شامل نمی گردد.

 

ارزشیابی مقاطع دکترای گروه پزشکی

 

اداره امور دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با توجه به مطالعات انجام شده در خصوص پذیرش مدارک دانشجویان دوره های دکتری و الزام آنان جهت گذراندن دروس آموزشی اعلام نمود که از نظر آن اداره  گذراندن این دوره ها اجباری نمی باشد و شرط لازم جهت اخذ پذیرش و تایید آن نمی باشد اما با توجه به قوانین موجود که پیوست می باشد، ارزشیابی مدارک آنها در قالب این قوانین صورت می پذیرد. لذا توصیه می گردد چنانچه فرد مایل است دوره های آموزشی را سپری نماید با توافق استاد و دپارتمان در دروس مربوط به رشته تحصیلی شرکت و گواهی لازم را اخذ نماید تا در هنگام ارزشیابی مدارک تحصیلی مدنظر قرار گیرد. ضمنا مسئولیت عدم ارائه گواهی های معتبر در خصوص دروس آموزشی در هنگام ارزشیابی مدارک تحصیلی بعهده دانش آموخته می باشد.

 

ارزشیابی مدارک بر اساس معیارهای زیر صورت می گیرد:

 

v      همگن و مرتبط بودن و نبودن عنوان و محتوای دوره های کارشناسی ارشد و دکترا

v   معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل بر اساس ضوابط قانونی وزارت متبوع و کشور صادر کننده

v      طول مدت دوره تحصیل و واحدهای درسی گذرانده شده در دوره دکتری

v      محتوی کار پژوهشی مندرج در پایان نامه دکتری

 

ضوابط تعیین نوع مقطع دکتری PhD:

 

v   در صورت همگن و مرتبط بودن عنوان و محتوای دوره کارشناسی ارشد و دکترا PhD و وجود ارتباط منسجم بین این دو دوره تحصیلی، ارزشیابی مقطع دوره دکتری به صورتهای زیر انجام می پذیرند.

v   مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره دکتری که در حین طی دوره کارشناسی ارشد و دکتری واحد درسی رسمی و متعارف را گذرانده باشند نیز به ماخذ دکترای تخصصی PhD تعیین ارزش می گردند.

v   مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره دکتری که در هیچ یک از مقاطع کارشناسی ارشد فوق لیسانس پژوهشی و دکتری واحدهای درسی رسمی و متعارف را نگذرانده باشند به ماخذ دکترای پژوهشی PhD تعیین ارزش می گردند.

v   در صورت همگن و مرتبط نبودن عنوان و محتوای دوره کارشناسی ارشد و دکتری و عدم وجود ارتباط منسجم و هماهنگ بین این دو دوره تحصیلی، ارزشیابی مقطع دوره دکتری به صورتهای زیر انجام می پذیرد.

v   مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره دکتری که در مقطع دکترا واحدهای درسی رسمی و متعارف را گذرانده باشند به ماخذ دکتری تخصصی PhD تعیین ارزش می گردند.

v   مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره دکتری که در مقطع دکتری واحدهای درسی رسمی و متعارف را نگذرانده باشند علیرغم گذراندن واحدهای درسی رسمی در مقطع کارشناسی ارشد به ماخذ دکترای پژوهشی PhD ارزشیابی می گردند.

v   مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره دکتری که در مقطع قبلی دارای مدرک دکترای گروه پزشکی عمومی پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی باشند و در مقطع دکترا PhD واحدهای درسی رسمی و متعارف را گذرانده باشند به ماخذ دکتری تخصصی PhD ارزشیابی می گردد.

v   مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره دکتری که در مقطع قبلی دارای مدرک دکترای گروه پزشکی عمومی پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی باشند و در مقطع دکترا PhD واحدهای درسی رسمی و متعارف را نگذرانده باشند به ماخذ دکتری پژوهشی PhD ارزشیابی می گردد.

تبصره: ملاک ارزشیابی واحد های درسی رسمی گذرانده شده ارائه رسمی ریزنمرات از واحد آموزشی دانشگاه محل تحصیل می باشد و حداقل واحدهای درسی مورد قبول طی شده در هر یک از مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب ۲۰ و ۳۰ می باشد.

v   مدارک تحصیلی کلیه کسانی که از تایخ ۱/ ۱/ ۷۸ به بعد مقطع PhD را در یکی از دانشگاه های خارج از کشور گذرانده اند چنانچه رشته تحصیلی فرد در هر سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و PhD همگون باشد، در صورت گذراندن کورس در دوره فوق لیسانس و نداشتن کورس در مقطع PhD با نظر کمیسیون به عنوان دکتری تخصصی ارزشیابی می گردد.

v   در صورت غیرهمگون بودن مقطع قبلی با رشته تحصیلی و عدم گذراندن کورس در طول تحصیل در مقطع PhD مدرک به عنوان دکتری PhD پژوهشی تعیین ارزش می گردد.

v      ضوابط تعیین رشته و گرایش تحصیلی به شرح زیر می باشد:

v   ضوابط تعیین رشته و گرایش تحصیلی دانش آموختگان دوره دکتری بر طبق عنوان رشته ذکر شده در مدرک تحصیلی رسمی ارائه شده توسط دانشگاه محل تحصیل می باشد.

v   در صورتی که عنوان رشته تحصیلی به طور صحیح در مدرک تحصیلی ارائه شده ذکر نگردیده باشد تعیین رشته و گرایش آن بر اساس محتوای کار پژوهشی در پایان نامه و واحدهای درسی رسمی و متعارف گذرانده شده در دوره دکتری صورت می گیرد.

 

دستورالعمل نحوه راهنمایی و ارائه اطلاعات به متقاضیان ادامه تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی  در خارج از کشور

مقدمه :

 

از آنجائیکه در موارد متعددی دانش‌آموختگان خارج از کشور که جهت ارزشیابی مدارک خود مراجعه نمایند به لحاظ عدم داشتن اطلاعات کافی در خصوص دانشگاههای معتبر و شرایط اعلام شده جهت ارزشیابی مدارک و ..  با مشکل جدی مواجه شده و با توجه به روند تصاعدی عزیمت متقاضیان تحصیل به خارج از کشور ومتعاقباً بازگشت و مراجعه این قشر جهت ارزشیابی مدارک ، بدیهی است وقفه در ارزشیابی مدارک این افراد که اکثراً بعلت عدم اطلاع از ضوابط و دانشگاههای معتبر صورت می‌گیرد موجب ایجاد نارضایتی و بوجود آمدن جو منفی و فشار به وزارت متبوع می‌گردد که افزایش اینگونه فشارها ، اغماض در بررسی میزان دانش و توانائی علمی دانش‌آموختکان خارج را در آینده دربردارد که در این صورت افت سطح علمی دانش‌آموختگان خارج از  کشور که در وزارت متبوع ارزشیابی می‌شوند را به دنبال خواهد داشت و بدیهی است این امر در تناقض کامل با اهداف معاونت آموزشی و امور دانشجویی که ارتقاء سطح علمی کلیه دانش آموختگان رشته‌های علوم پزشکی میباشد خواهد بود . لذا ضرورت دارد کلیه افرادیکه قصد ادامه تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی  در خارج از کشور را دارند قبل از عزیمت به خارج از کشور و یا شروع به تحصیل در خارج از کشور نسبت به اخذ اطلاعات لازم از مبادی و مراجع ذیربط اقدام نمایند.

 

ماده ۱: ضرورت داردکلیه افرادیکه از ابتدای شهریور  ماه سال ۱۳۸۴ جهت ادامه تحصیل در یکی از رشته‌های علوم پزشکی به خارج از کشور عزیمت  می‌نمایند و یا قصد شروع تحصیل در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در خارج از کشور را دارند نسبت به اخذ اطلاعات لازم  و کسب اطلاع از آخرین مصوبات و ضوابط مربوط به نحوه ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور  در گروه علوم پزشکی اقدام نمایند. این دسته از افراد می‌توانند با مراجعه به مراجع ومراکز رسمی که دارای مجوز از کار گروه نظارت براعزام دانشجو به خارج از کشور بر اساس آئین‌نامه تاسیس  موسسات و شرکتهای خدمات اعزام دانشجو به خارج از کشور مصوب جلسه مورخ ۱۱/۸/۸۳ هیئت محترم وزیران می‌باشند و ارائه گواهی مبنی بر اخذ اطلاعات و آخرین ضوابط مصوب وزارت متبوع بر اساس فرم تهیه شده جهت تشکیل پرونده در وزارت متبوع اقدام نمایند. بدیهی است در صورتیکه این افراد نسبت به ارائه گواهی مذکور و تشکیل پرونده در حوزه ارزشیابی مدارک اقدام ننمایند تبعات ناشی از مشکلاتی که در روند ارزشیابی مدارک ایشان بوجود خواهد آمد بعهده ایشان خواهد بود.

ماده ۲: موسساتی که دارای مجوز رسمی برای راهنمایی اینگونه متقاضیان می‌باشند ملزم هستند ضمن تشکیل پرونده رایانه‌ای برای کلیه مراجعین نسبت به ارائه گزارش ماهیانه به وزارت متبوع بر اساس فرمت مورد تایید وزارت متبوع اقدام نمایند.

ماده۳ : اینگونه موسسات ملزم به اخذ آخرین اطلاعات و مصوبات مربوط به نحوه ارزشیابی مدارک دانش آموختگان گروه علوم پزشکی خارج از کشور وهمچنین لیست دانشگاههای معتبر اعلام شده بوده و بایستی بصورت منظم و حداقل هرسه ماه یک مرتبه ، اطلاعاتی را که در اختیار متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور قرار می‌دهند بصورت مکتوب به وزارت متبوع نیز ارائه نمایند.

ماده ۴: مرکز امور دانشجویی نسبت به برگزاری جلسات ماهیانه با مسئولین موسسات مذکور و توجیه ایشان نسبت به آخرین مصوبات مربوط به نحوه ارزشیابی مدارک خارج از کشور و لیست دانشگاههای معتبر اعلام شده اقدام خواهد نمود.

ماده ۵: در صورتیکه هرکدام از این موسسات نسبت به راهنمایی کامل متقاضیان کوتاهی کنند و یا تخلف ورزند و یا نسبت به صدور گواهی خلاف واقع اقدام نمایند ، موظف به پرداخت خسارات وارده به متقاضی بوده و با هماهنگی با کار گروه نظارت بر اعزام دانشجو به خارج از کشور نسبت به برخورد با آنها بر اساس آئین‌نامه مربوطه اقدام خواهد شد.

ماده ۶: کلیه افردایکه تحصیل خود را در یکی از دانشگاههای معتبر اعلام شده درخارج از کشور شروع نموده‌اند ملزم به ارسال گواهی تحصیل خود حداکثر تا یکسال پس از ابلاغ این دستورالعمل جهت تشکیل پرونده در  واحد ارزشیابی مدارک دانش‌آموختگان خارج از کشور می‌باشند.

ماده ۷: مرکز امور دانشجویی نسبت به تشکیل پرونده رایانه‌ای و اعلام شماره پرونده به متقاضی پس از ارائه گواهی از موسسات مورد تایید اقدام خواهد نمود.

ماده ۸: کلیه افرادیکه پس از تشکیل پرونده در وزارت متبوع تحصیل خود را در خارج از کشور آغاز می‌نمایند ملزم به ارائه گواهی تحصیلی سالیانه از دانشگاه محل تحصیل خود بهمراه فرم مورد نظر پیوست جهت قرار گرفتن گواهی مذکور در پرونده خود در وزارت متبوع می‌باشند.

ماده ۹: ارزشیابی مدارک دانش‌آموختگان بر اساس ضوابطی که در هنگام شروع تحصیل ایشان اعلام گردیده صورت خواهد گرفت و طی مراحل مندرج دراین دستورالعمل صر فاً جهت اطمینان از راهنمایی صحیح و کسب اطلاعات لازم توسط متقاضیان بوده و هیچگونه حق اضافه‌ای را برای متقاضیان ایجاد نخواهد نمود.

ماده۱۰: این دستورالعمل در جلسه مورخ ۱۴/۴/۸۳ شورایعالی ارزشیابی مدارک خارج از کشور وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به تصویب رسید.

 

ضوابط ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در حوزه سرپرستی رایزنی علمی جنوب شرق آسیا

 

همه ساله تعداد زیادی از علاقمندان ادامه تحصیلات عالیه رهسپار خارج از کشور میگردند و در دانشگاههای مختلف با سطوح علمی و درجه اعتبار متفاوت مشغول به تحصیل میگردند.

از آنجا که در سایه انقلاب شکوهمند اسلامی ایران ضوابط و مقررات نظام آموزشی در رشته های گروه پزشکی مورد توجه قرار گرفته و شکل و ساماندهی اصولی بخود گرفته است و به لحاظ حیاتی بودن موضوع خدمات پزشکی، ضرورت دارد مدارک تحصیلی و سطح علمی دانش آموختگان رشته های گروه پزشکی خارج از کشور در بدو ورود به کشور بر اساس معیارهای ضروری تدوین شده مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد، تا در صورت مشاهده نقص یا کاستی در تجربیات دانش آموختگان مذکور نسبت به معرفی دانش آموختگان جهت طی دوره های تکمیلی در دانشگاههای علوم پزشکی داخل کشور اقدام گردد. از آنجائیکه شناخت ملاکها و معیارهای ارزشیابی برای دانشجویان ایرانی در حال تحصیل در خارج از کشور امری ضروری است ، امید است مجموعه حاضر که مشتمل بر مقررات ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان گروه پزشکی خارج از کشور می باشد در انتخاب دانشگاه محل تحصیل و تسهیل در ارزشیابی بعد از بازگشت به کشور برای دانشجویانی عزیز مفید و موثر واقع گردد.

 

معیارهای کلی ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاههای خارج از کشور

 

معیارهای کلی ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاههای گروه پزشکی خارج از کشور بر اساس محورهای زیرا نجام می پذیرد:

v      معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل بر اساس ضوابط قانونی وزارت متبوع

v      طول مدت دوره تحصیلی در مقاطع رشته های مختلف

v   محتوای برنامه دوره های آموزی و میزان واحدها و دروس علوم پایه و بالینی گذرانده شده

v      نوع امتحانات گذرانده شده که منجر به اخذ مدرک گردیده است

v      اظهار نظر سرپرستی دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل به کشور مربوطه

v      کاتالوگ و سایر مستندات مربوط به رشته و دانشگاه

بدیهی است تعیین اعتبار دانشگاه می تواند مختص به تعیین اعتبار تمام یا تعدادی از رشته های تحصیلی و یا مقاطع خاصی از یک رشته تحصیلی در دانشگاه مورد نظر باشد.

 

ضوابط  و مراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان رشته پزشکی عمومی دانشگاههای خارج از کشور

 

الف  معیارهای ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره دکترای پزشکی عمومی دانشگاههای خارج از کشور بر اساس معیارهای زیر انجام می گردد:

معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل بر اساس ضوابط قانونی وزارت متبوع

طول مدت دوره تحصیلی و محتوای برنامه دوره های آموزشی

نوع امتحانات گذرانده شده که منجر به اخذ مدرک گردیده است

قبولی در امتحانات داخلی مورد نظر در ایران

ضوابط ومراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان رشته های مختلف تخصصی پزشکی خارج از کشور

معیارهای ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان رشته های تخصصی خارج از کشور:

اعتبار دانشگاه محل تحصیل دوره دکترای پزشکی عمومی و دوره تخصصی در خارج از کشور  بر اساس ضوابط وزارت متبوع

طول دوره رشته تحصیلی و محتوای برنامه های دوره آموزشی و سمت متقاضی در طی دوره تخصصی

مشخصات و نحوه اخذ مدرک تخصصی و نوع امتحانات گذرانده شده که منجر به اخذ مدرک گردیده است

اصل مهمبررسی وا رزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان رشته های تخصصی پزشکی منوط به انجام ارزشیابی و تائید مقطع دوره دکترای پزشکی عمومی متقاضی و در نتیجه ارائه گواهی فراغت از تحصیل در مقطع دکترای حرفه ای  پزشکی می باشد.

 

ملاک های ارزشیابی از نظر طول دوره تحصیلی به شرح زیر می باشند:

 

v   حداقل طول دوره تحصیلی در مقطع دکترای پزشکی عمومی ۶ سال ۲ سال علوم پایه و  ۴ سال بالینی

v      حداقل طول دوره کارورزی در مقطع دکترای پزشکی عمومی به مدت ۱۸ ماه

 

ب مراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره دکترای پزشکی عمومی دانشگاههای خارج از کشور

 

مدارک تحصیلی دانش آموختگان متقاضی ارزشیابی در ابتدا توسط کارشناسان اداره کل دانش آموختگان از نظر صحت صدور مدارک ، معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل و مدت تحصیل بررسی و در صورت تایید جهت اخذ تصمیم به کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی پزشکی عمومی ارجاع و به شرح ذیل اتخاد تصمیم می گردد:

v   مدارک تحصیلی متقاضیان در کمیسیون ارزشیابی پزشکی مجدداً از نظر معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل، طول دورة تحصیل حداقل ۶ سال طول دوره تحصیلی بررسی و درصورتی که مورد تایید قرار گیرد متقاضی بصورت واجد شرایط شرکت در امتحان پیش کارورزی پره انترنی  شناخته می گردد و توسط اداره کل دانش آموختگان جهت شرکت در امتحان پیش کارورزی به دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی معرفی می شود.

تبصره ۱: حداقل طول  دوره تحصیلی گذرانده شده مورد قبول پس از کسر دوره کارورزی طی شده در خارج از کشور جهت شرکت متقاضیان در امتحان پیش کارورزی  ۶ سال می باشد.

تبصره ۲: متقاضیانی که طول دوره تحصیلی آنان علوم پایه و بالینی  کمتراز ۶ سال باشد جهت شرکت در امتحان پیش کارورزی ملزم به طی کسر دوره تحصیلی محاسبه شده می باشند. تعیین بخشهای آموزشی دوره تحصیلی به عهده کمیسیون ارزشیابی پزشکی است. بدیهی است طول مدت دوره مذکور از مدت کارورزی متقاضی کسر نخواهد گردید.

تبصره ۳: دانش آموختگان رشته پزشکی عمومی دانشگاههای خارج از کشور که دارای گواهی قبولی در امتحانات زیر باشند از شرکت در امتحان پیش کارورزی معاف می باشند.

v      تمام مراحل ECFMG و یا USMLE آمریکا و کانادا

v      تمام مراحل امتحان PLAB رشته پزشکی انگلستان

v      کنکور انترنی فرانسه

v   امتحان نهایی سایر دانشگاههای خارج از کشور که به تایید شورایعالی ارزشیابی رسیده باشد.

مدارک تحصیلی متقاضیانی که پس از شرکت در امتحان پیش کارورزی موفق به دریافت نمره قبولی شوند جهت تعیین طول مدت کارورزی مجدداً در کمیسیون ارزشیابی پزشکی مطرح می گردد و بر اساس دانشگاه محل تحصیلی و طول دوره کارورزی گذرانده شده در دانشگاه محل تحصیل خارج از کشور، مدت دوره کارورزی متقاضی تعیین وجهت گذراندن دوره مذکور به یکی از دانشگاههای علوم پزشکی کشور معرفی می گردد.

تبصره ۱: حداقل طول دوره کارورزی لازم در مقطع پزشکی عمومی ۱۸ ماه می باشد.

تبصره ۲: در مورد متقاضیانی که پس از اتمام دوره دانشجوئی علوم پایه و بالینی ، دوره کارورزی را در مراکز آموزشی معتبر دانشگاههای خارج از کشور نگذرانده باشند  در صورت قبولی در امتحان پیش کارورزی ملزم به طی ۱۸ ماه دوره کارورزی در یکی از مراکز آموزشی دانشگاههای علوم پزشکی داخل کشور هستند.

تبصره ۳: دانش آموختگان رشته پزشکی دانشگاههای خارج از کشور که دارای یکی از شرایط زیر باشند از گذراندن دوره کارورزی مدت ۱۸ ماه معاف بوده و صرفاً جهت آشنائی با نظام آموزشی بهداشتی درمانی کشور ایران ملزم به طی سه ماه دوره کارورزی در یکی از دانشگاههای علوم پزشکی ایران می باشد.

v      دارندگان گواهینامه پزشکی عمومی آمریکا و کانادا

v   کسانیکه دوره یکساله HOUSE JOB .  و دوره دو ساله Senior House Officer و یک سال کار عملی بعنوان REGISTRAR  را در مراکز آموزش پزشکی انگلستان انجام داده باشند.

v   افرادی که دوره ۱۸ ماهه ARZT IN PRAKTIKUM AIP  را در آلمان بیمارستانهای رسمی دانشگاهی  طی نموده باشند.

v      داشتن گواهینامه Doctorat En Medicine فرانسه

v   داشتن گواهینامه های پزشکی عمومی سایر کشورهای که اعتبار گواهینامه به تائید شورایعالی ارزشیابی رسیده باشد.

تبصره ۴: کسانیکه نتوانند در امتحان پیش کارورزی قبول شوند در صورت درخواست ارزشیابی در یکی از مقاطع لیسانی یا فوق لیسانس براساس ضوابط و شرایط انتقال در هر یک از دو مقطع همانند دانشجویان مردودی داخل کشور در مورد آنان عمل خواهد شد.

تبصره۵: ضوابط ارزشیابی فوق برای دانش آموختگان رشته پزشکی عمومی که از تاریخ ۲۸/۴/۷۷ شروع به تحصیل نموده اند قابل اجرا می باشد.

 

ضوابط و مراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره های فوق تخصصی خارج از کشور

 

چگونگی  ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره های فوق تخصصی دانشگاههای خارج از کشور بر اساس معیارهای ارزشیابی زیر انجام می پذیرد.

معتبر بودن دانشگاه و مرکز آموزشی محل تحصیل دوره فوق تخصصی بر اساس ضوابط قانونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

مرتبط بودن عنوان رشته فوق تخصصی طی شده با عنوان مقطع تحصیلی بورد تخصصی قبلی متقاضی طبق ضوابط و مقررات آموزشی داخل کشور

طول و محتوای برنامه آموزشی رشته فوق تخصصی و سمت متقاضی در طی دوره فوق تخصصی در خارج از کشور

اصل مهم: بررسی و ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان رشته های فوق تخصصی  خارج از کشور منوط به انجام ارزشیابی و تائید مقطع تخصصی دانشنامه تخصصی و در نتیجه ارائه گواهی فراغت از تحصیل در مقطع تخصصی بورد رشته گذرانده شده می باشد.

 

ضوابط ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره های تکمیلی تخصصص پزشکی فلوشیپ  خارج از کشور

 

چگونگی ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره های تکمیلی تخصصی فلوشیپ پزشکی دانشگاهها ی خارج از کشور بر اساس معیارهای زیر انجام می پذیرد:

 

معیارهای ارزشیابی :

 

معتبر بودن دانشگاه و مرکز آموزشی محل تحصیل دوره آموزش تکمیلی تخصصی پزشکی فلوشیپ بر اساس ضوابط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مرتبط بودن عنوان رشته تکمیلی تخصص پزشکی فلوشیپ  طی شده با عنوان مقطع تحصیلی رشته تخصصی -بورد قبلی متقاضی، طبق ضوابط و مقررات دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی

طول و محتوای برنامه های آموزشی رشته تحصیلی

سمت متقاضی در طی دوره تکمیلی تخصصی فلوشیپ

اصل مهم: بررسی و ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره های تکمیلی تخصصی پزشکی فلوشیپ منوط به انجام ارزشیابی مقطع دوره تخصصی پزشکی متقاضی و در نتیجه ارائه گواهی فراغت از تحصیل در مقطع تخصصی بورد بعنوان پیش نیاز رشته مربوطه می باشد. طول مدت دوره تکمیلی مورد قبول حداقل ۱۲ ماه آموزش تمام وقت می باشد.

 

ضوابط و مراحل ارزشیابی مدارک‌تحصیلی دانش‌آموختگان رشته دکترای دندانپزشکی عمومی دانشگاههای خارج از کشور

 

الف معیارهای ارزشیابی:

v   معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل بر اساس ضوابط وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

v      داشتن دیپلم کامل متوسطه

v      شرایط ورود به دوره دندانپزشکی عمومی

v      طول و محتوای برنامه تحصیلی

 

ب مراحل ارزشیابی :

v   مدارک تحصیلی دانش آموختگان متقاضی ارزشیابی ابتدا توسط کارشناسان اداره کل امور دانش آموختگان از نظر صحت صدور، معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل بررسی و در صورت تایید جهت تعیین ارزش به کمیسیون ارزشیابی دندانپزشکی اداره کل امور دانش آموختگان ارجاع می گردد.

v   مدارک تحصیلی متقاضیان در کمیسیون ارزشیابی دندانپزشکی از نظر معتبربودن دانشگاه محل تحصیل و طول دوره تحصیلی بررسی میگردد و در صورت تایید تحصیلات گذرانده شده ارزشیابی لازم بعمل آمده و متقاضیان واجد شرایط شرکت در دوره تکمیلی شناخته می گردند.

تبصره ۱: تعیین تعداد واحدهای درسی ضروری در دوره تکمیلی و لزوم تدوین پایان نامه بر اساس دانشگاه محل تحصیل، طول دوره آموزشی و واحدهای درسی گذرانده شده، توسط کمیسیون دندانپزشکی صورت می گیرد.

v   پس از ارزشیابی اولیه، چنانچه متقاضی واجد شرایط شرکت در دوره تکمیلی گردد، جهت گذراندن دوره تکمیلی با ذکر تعداد و نوع واحدهای ضروری به دبیرخانه شورای آموزشی دندانپزشکی و تخصصی معرفی میگردد.

v   کلیه افراد معرفی شده به دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی طبق ضوابط آن دبیرخانه به دانشگاههای علوم پزشکی کشور معرفی می گردند.

v   مدارک تحصیلی متقاضیانیکه با موفقیت دوره تکمیلی تعیین شده را گذرانده اند، همراه با گواهی و ریز نمرات رسمی طی دوره تکمیلی توسط دانشگاه محل تحصیل که به تایید دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی رسیده است در کمیسیون ارزشیابی دندانپزشکی مطرح و تعیین ارزش میگردد.

تبصره ۲: کلیه دانش آموختگان رشته دندانپزشکی پس از قبولی در امتحانات مربوطه و طی دوره های تکمیلی و اخذ عنوان دکتری دندانپزشکی می توانند خدمات درمانی خود را ارائه نمایند.

 

ضوابط ‌ومراحل‌ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان‌رشته‌های‌مختلف‌تخصصی‌دندانپزشکی‌دانشگاههای‌خارج‌از کشور

 

معیارهای ارزشیابی :

معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل دورة تخصصی در خارج از کشور بر اساس ضوابط قانونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

طول دوره رشته تحصیلی و محتوای برنامه های آموزشی و عنوان یا سمت متقاضی در طی دوره تخصصی

 

شرایط ورود به دوره تخصص دندانپزشکی

 

 بررسی و ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان رشته های تخصصی دندانپزشکی منوط به انجام ارزشیابی و تایید مقطع دوره دکترای دندانپزشکی عمومی متقاضی و در نتیجه ارائه گواهی فراغت از تحصیل در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده دانش آموختگان رشته دندانپزشکی در مقطع تخصصی خارج از کشور که مدارک آنان از یکی از دانشگاههای معتبر مورد تایید وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی صادر گردیده باشد.

v   اصل آخرین مدرک تحصیلی خارجی که صحت صدور و تعلق آن به شخص به تصدیق و تایید مهر و امضاء نمایندگی ج.ا.ا در کشور مربوطه رسیده باشد.

v      فتوکپی از پشت و روی اصل آخرین مدرک تحصیلی تخصصی.

v   اصل ریزنمرات تحصیلی برای کشورهایی که از طرف دانشگاه ریز نمره صادر می نمایند که به تایید نمایندگی ج.ا.ا در کشور مربوطه رسیده باشد.

v      فتوکپی از ریز نمرات

v   اصل گواهی و فتوکپی طول دوره با ذکر برنامه آموزشی که از طرف دانشگاه محل تحصیل صادر شده باشد و به تایید نمایندگی ج . ا. ا در کشور مربوطه رسیده باشد.

v   ارائه اصل گواهی و فتوکپی آن در صورت داشتن عنوان یا پست در حین تحصیل در کشور مربوطه که از مراکز معتبر آموزشی دانشگاه یا سازمان نظام پزشکی صادر و به تایید نمایندگی ج.ا.ا در کشور مربوطه رسیده باشد.

v      اصل پایان نامه تحصیلی تز و خلاصه ای از آن حداکثر در دو برگ و فتوکپی آن

v   اصل و فتوکپی گواهی و شرط ورود به دوره تخصصی صادر از دانشگاه محل تحصیل که به تایید نمایندگی ج.ا.ا د رکشور مربوطه رسیده باشد.

v      کاتالوگ دانشکاه محل تحصیل

v   فتوکپی تمام صفحات شناسنامه و کارت پایان خدمت وظیفه یا معافیت دائم  در مورد آقایان در صورت دارا بودن

v      اصل و فتوکپی مدرک قبلی دکتری دندانپزشکی در ایران یا خارج

تبصره: دانش آموختگان خرج از کشور رشته دندانپزشکی مقطع تخصص در صورتیکه مدرک قبلی آنان صادره از یکی از دانشگاههای معتبر در خارج از کشور بر اساس ضوابط قانونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد ملزم به ارائه کلیه مدارک مورد نیاز برای ارزشیابی رشته دندانپزشکی در مقطع عمومی می باشند که پس از ارزشیابی مقطع عمومی برابر نظر کمیسیونهای مربوطه بررسی مدرک تخصصی امکان پذیر می باشد.

v      ترجمه رسمی کلیه مدارک برای کشورهای غیر انگلیسی زبان

تبصره: کلیه مدارک تحصیلی خارجی پس از تایید مهر و امضاء نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوطه می بایست به تایید مهر و امضاء وزارت امور خارجه ایران نیز رسیده باشد.

 

ضوابط ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان رشته های علوم پایه پزشکی مقاطعB.S، M.S و Ph.D

 

شرایط لازم : سنوات تحصیلی ، تعداد واحداهای گذرانده شده، معدل، در صورت داشتن پایان نامه، تحقیقاتی بودن آن می باشد.

سایر مدارک  دانشگاهی دریافتی با نظر کمیسیونهای ارزشیابی و براساس مصوبات شورای عالی ارزشیابی تعیین  ارزش می گردد.

تبصره: کسانیکه از تاریخ ۱/۱/۸۱ به بعد مقطع Ph.D را در یکی از دانشگاههای خارج از کشور شروع نموده اند  ملزم به کذراندهCourse بر اساس سیستم آموزشی داخل کشور می باشند، در غیر اینصورت مدارک آنان بعنوان دکتری Ph.D پژوهشی تعیین ارزش میگردد.

 

ضوابط ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان رشته  روانشناسی بالینی

 

تعریف: دکترای تخصصی روانشناسی به درجه Ph.D و Psy.D رشته روانشناسی اطلاق می گردد.

الف معیارهای ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان مقطع دکترای روانشناسی ار نقطه نظر دکترا عبارتند از:

v   اعتبار دانشگاه محل تحصیل بر اساس ضوابط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و کشور محل تحصیل

v      میزان همگن و مرتبط بودن عنوان و محتوای دوره های کارشناسی ارشد و دکترا

v      دروس و واحدهای درسی گذرانده شده

v      دوره های آموزشی نظری و عملی در زمینه های مختلف روانشناسی

v      پایان نامه دوره دکترا

 

ب معیارهای بالینی بودن رشته تحصیلی دانش آموختگان دکترای روانشناسی:

دارا بودن دکترای تخصصی Ph.D روانشناسی همراه با شرایط مندرج در بند الف و ب به شرح ذیل:

گذراندن دروس نظری و بالینی در زمینه آزمونهای روانی تشخیص، آسیب شناسی روانی و درمانهای غیر دارویی روان درمانی ها، شناخت درمانی، رفتار درمانی

گذراندن دوره های عملی کارورزی در بخشهای مختلف بالینی شامل درمانگاه و یا بیمارستان حداقل به میزان ۱۸۰۰ ساعت

دارا بودن دکترای تخصصی Psy.D روانشناسی

تبصره: دانش آموختگانیکه بر اساس دوره تحصیلی و پایان نامه تدوین شده با توجه به ضوابط تعیین شده شورایعالی ارزشیابی، زمینه و قابلیت بالینی شدن را داشته باشند می توانند پس از طی دوره ضروری تکمیلی به تشخیص کمیسیون ارزشیابی،‌ارزشنامه دکترای روانشناسی بالینی دریافت نمایند.

مدارک تحصیلی اینگونه افراد قبل از طی دوره های تکمیلی تحت عنوان دکترای تخصصی روانشناسی ارزشیابی میگردد. در پرونده ارزشیابی نامبردگان عبارت نامبرده واجد شرایط شرکت در دوره تکمیلی ضروری جهت عنوان بالینی بودن است قید می گردد.

 

ج: شرایط لازم جهت احراز عنوان دکتری تخصصی روانشناسی .

مدارک تحصیلی دانش آموختگان دکترای رشته روانشناسی دانشگاههای خارج از کشور که دارای شرایط ذیل باشند به ماخذ دکترای تخصصی روانشناسی تعیین ارزش میگردد.

v   دانش آموختگان دوره دکترای روانشناسی که در مقطع تحصیلی قبلی کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی با گذراندن واحدهای درسی متعارف رشته روانشناسی تحصیل کرده باشند.

v   دانش آموختگان دوره دکترای روانشناسی که مقطع تحصیلی قبلی کارشناس ارشد ناهمگن و غیر مرتبط داشته باشند ولی در دوره دکترا موفق به گذراندن واحدهای درسی متعارف رشته روانشناسی گردیده باشند.

v      دانش آموختگان دوره دکترا Psy.D رشته روانشناسی

تبصره ۱: ملاک معتبر بودن واحدهای درسی رسمی گذرانده شده، ارائه ریز نمرات  و گواهی های رسمی و تایید شده مبنی بر طی دوره نظری و عملی از اداره آموزش دانشگاه یا موسسه محل تحصیل می باشد و حداقل واحدهای درسی رشته روانشناسی مورد قبول طی شده در هر یک از مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب ۲۰ و ۳۰ واحد بر مبنای نیمسال تحصیلی به جز پایان نامه می باشد.

تبصره ۲: مدارک تحصیلی دانش آموختگان رشته دکترای روانشناسی بالینی و نیز دانش آموختگانی که مشمول طی دوره های تکمیلی ضروری برای بالینی شدن می باشند در  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارزشیابی می گردد و سایر موارد جهت ارزشیابی به وزارت فرهنگ و آموزش عالی ارجاع می گردد.

تبصره ۳: آن دسته از دانش آموختگانی که مشمول گذرانیدن دوره های تکمیلی برای اخذ مدرک بالینی باشند، تا زمان طی این دوره ها حداکثر تا ۲ سال  مدرک آنان به ماخذ دکترای تخصصی روانشناسی با گرایش پژوهش بالینی ارزشیابی می شود.

 

چگونگی ارزشیابی رشته های تحصیلی که بر اساس نظام مصوب آموزشی داخل کشورجزء رشته های موجود در ایران نمی باشند

 

v   مدرک تحصیلی رشته دکتری کایروپراکتیک D.C صادره از دانشگاههای مورد تایید Chiropractic Council on USA Education C.C.E و با ارائه State Board و National Board  بعنوان دکتری حرفه ای کایروپراکتیک تایید می گردد.

v   مدرک تحصیلی رشته طب سوزنی در مقاطع B..S و M.S و Ph.D صادره از دانشگاههای معتبر پس از ارزشیابی تطبیقی بر اساس سیستم آموزشی داخل کشور و نظر کمیسیونهای ارزشیابی تعیین ارزش میگردد.

 

الف: این رشته ها برای پرشکان و متخصصین بالینی بعنوان مقطع تخصصی محسوب نشده و صرفاً می توانند بعنوان روش درمانی با اخذ گواهی صحت صدور برابر مقررات درمانی کشور فعالیت نمایند.

 

ب: دوره های کوتاه مدت این رشته قابل ارزشیابی نمی باشد کمتر از ۶ ماه.

مدرک تحصیلی رشته طب یونانی صادره از دانشگاههای معتبر در مقاطع مختلف پس از ارزشیابی تطبیقی بعنوان مقطع مربوطه گیاه درمانی یونانی ارزشیابی می گردد.

کلیه رشته های فوق به جز کایروپراکتیک جزء رشته های گروه پیراپزشکی محسوب و محدوده وظایف کاری دارندگان این مدارک تابع ضوابط و مقررات گروه پیراپزشکی می باشد.

پیشنهاد می گردد افراد قبل از شروع به تحصیل در رشته هایی که در سیستم آموزشی مصوب داخل کشور وجود ندارند مثل استئوپاتی یا هموپاتی از نظر ارزشیابی رشته، مقطع و محل تحصیل ضمن ارسال یک نسخه از کاتالوگ محل تحصیل و سرفصلهای آموزشی مورد نظر یا اداره کل دانش آموختگان مشاوره نمایند.

 

دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در حوزه سرپرستی رایزنی علمی جنوب شرق آسیا

 

دانشگاههای  مورد تایید درکشور فیلیپین برای رشته پزشکی :

v      دانشگاه فیلییپن University of the Philippines

v      دانشگاه سنتوتوماس University of Santo Tomas

v      دانشگاه فارایسترن  Far Eastern University

v      دانشگاه ویزایاس  University  of Visayas

v      دانشگاه سنترواسکولار Centro Escolar University

v      دانشگاه ایست University of the East

v      انستیتو پزشکی سیبو Cebu Institute of Medicine Inc

v      دانشکده پزشکی سیبو Cebu Doctor’s College

 

برای رشته دندانپزشکی :

 

گروه یک :

v      دانشکده دندانپزشکی دانشگاه دولتی فیلیپینUniversity of the Philippines

 

گروه د و :

v      دانشگاه سنتر و اسکولار Centro Escolar University

v      دانشگاه ایست University of East

 

گروه سه :

v      دانشگاه فار ایسترن  Far Eastern University

v      دانشگاه مرکزی مانیل Manil Central University

v      دانشگاه بگیوUniversity of Baguio

 

برای رشته داروسازی:

v      دانشگاه سنت توماس   University of Santo Tomas

v      دانشگاه سنتر و اسکولار Centro Escolar University

v      دانشگاه  مورد تاییددر کشور کره جنوبی

v      دانشگاه ملی سئول   Seoul National University

v      دانشگاه  مورد تایید کشور مالزی

v      UPM University Putra Malaysia

v      UKM   University Kebangsaan Malaysia

v      UM   University Of Malaya

v      USM   University Sains Malaysia 

v      دانشگاه  مورد تاییددرکشور سنگاپور

v      دانشگاه ملی سنگاپور  National University of Singapore

v      دانشگاه  مورد تایید در کشور هنگ کنگ 

v      دانشگاه هنگ کنگ Hong Kong University

 

بديهي است تعيين اعتبار دانشگاه مي تواند مختص به تعيين اعتبار تمام يا تعدادي از رشته هاي تحصيلي و يا مقاطع خاصي از يك رشته تحصيلي در دانشگاه مورد نظر باشد.

 به دانشجويان توصيه مي شود كه به دليل تغيير و تحولاتي كه ممكن است در اين قوانين ايجاد شود و براي به روز رساني  و كسب اطلاعات بيشتر به آدرس وب سايت وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري جمهوري اسلامي ايران مراجعه كنند:

 

http://www.irsr.com/

 

 

 

 

 

 

پاره اي از قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران كه ممكن است مورد نياز دانشجويان خارج از كشور باشد در زير ارائه شده است :

 

v      آیین نامه انتقال دانشجویان به دانشگاههای علوم پزشکی

v   ممنوعیت انتقال دانشجویان به دانشگاههای علوم پزشکی داخل و امکان انتقال به شعب بین الملل

v      اعلام شرایط عمومی افرادی که می توانند انتقال پیدا کنند

v      ادامه تحصیل دانشجویان انتقالی طبق ضوابط و مقررات آموزشی دانشجویان داخل

v      ارزشیابی مدارک دانشجویان پزشکی دانشگاه های غیر معتبر

v      ارزشیابی مقاطع دکترای گروه پزشکی

v      ضوابط تعیین نوع مقطع دکتری

v   دستورالعمل نحوه راهنمایی و ارائه اطلاعات به متقاضیان ادامه تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی  در خارج از کشور

v   ضوابط ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حوزه سرپرستی رایزنی علمی جنوب شرق آسیا

v      معیارهای کلی ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاههای خارج از کشور

v   ضوابط و مراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره های فوق تخصصی خارج از کشور

v      سمت متقاضی در طی دوره تکمیلی تخصصی فلوشیپ

v    ضوابط و مراحل ارزشیابی مدارک‌تحصیلی دانش‌آموختگان رشته دکترای دندانپزشکی عمومی دانشگاههای خارج از کشور

v   ضوابط ‌ومراحل‌ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان‌ رشته‌های‌ مختلف ‌تخصصی ‌دندانپزشکی‌ دانشگاههای‌ خارج ‌از کشور

v      شرایط ورود به دوره تخصص دندانپزشکی

 

آیین نامه انتقال دانشجویان به دانشگاههای علوم پزشکی

 

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت از ابلاغ آیین نامه انتقال دانشجویان ایرانی دانشگاههای خارج به دانشگاههای علوم پزشکی داخل کشور خبر داد و گفت: این آیین نامه برای دانشجویانی که از ابتدای سال ۲۰۱۰ تحصیل خود را در خارج کشور آغاز کنند لازم الاجرا است. دکتر غلامرضا حسن زاده در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: آیین نامه انتقال دانشجویان ایرانی از دانشگاهها و موسسات آموزش عالی خارج از کشور به دانشگاهها و دانشکده های علوم پزشکی داخل کشور و شعب بین الملل آنها در شورای عالی برنامه ریزی وزارت بهداشت به تصویب نهایی رسید و هفته گذشته ابلاغ شد.

لازم الاجرا بودن آیین نامه برای دانشجویانی که از ابتدای سال ۲۰۱۰ میلادی در دانشگاههای خارجی تحصیل خود را آغاز کنند

وی اضافه کرد: این آیین نامه برای کلیه دانشجویان ایرانی که از ابتدای سال ۲۰۱۰ میلادی تحصیل خود را در دانشگاههای خارج از کشور آغاز کنند لازم الاجرا است و با ابلاغ آن کلیه آیین نامه های قبلی ملغی محسوب می شود.

حسن زاده با اشاره به شرایط انتقال به داخل کشور گفت: دانشجویان ایرانی می توانند به دانشگاههای داخل و یا شعب بین الملل انتقال پیدا کنند که شرایط عمومی و اختصاصی موجود در آیین نامه را کسب کنند. ارائه مدرک مورد تایید سفارت و یا نمایندگی های علمی ایران در کشور مبداء و موافقت شورای انتقال وزارت بهداشت جزئی از این شرایط است.

 

ممنوعیت انتقال دانشجویان به دانشگاههای علوم پزشکی داخل و امکان انتقال به شعب بین الملل

 

وی با اشاره به مصوبه قبلی شورای ارزشیابی مدارک تحصیلی در خصوص ممنوعیت انتقال دانشجویان ایرانی که از سال ۲۰۰۸ میلادی تحصیل خود را در خارج از کشور آغاز کرده اند به دانشگاههای داخل به مهر گفت: انتقال این دسته از دانشجویان به دانشگاههای علوم پزشکی داخل همچنان ممنوع و تنها به شعب بین الملل امکان انتقال وجود دارد.

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد: دانشجویان در صورت دارا بودن شرایط انتقال در همان مقطعی که در خارج از کشور به تحصیل اشتغال دارند و یا مقطع پایین تر مجاز به ادامه تحصیل در داخل کشور هستند.

 

اعلام شرایط عمومی افرادی که می توانند انتقال پیدا کنند

 

وی با اشاره به شرایط عمومی افرادی که می توانند انتقال پیدا کنند، گفت: خروج قانونی از کشور، معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل با توجه به آخرین مصوبات وزارت بهداشت، نداشتن منع قانونی برای ادامه تحصیل، دارا بودن دیپلم کامل و دارا بودن مدرک تحصیلی معتبر برای ورود به دوره بعدی مورد تایید وزارت علوم یا بهداشت از جمله این شرایط است.

حسن زاده شرایط اختصاصی انتقال دانشجویان را در هر مقطع تحصیلی متفاوت ذکر کرد و به مهر گفت: مقاطع کاردانی، کارشناسی پیوسته، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی ارشد ناپیوسته، دکتری عمومی، دکتری تخصصی و دستیاری شرایط متفاوتی دارند که هر کدام به تفصیل در آیین نامه مذکور به آن اشاره شده است.

 

ممنوعیت انتقال و مهمانی دستیارانی که از شروع سال ۲۰۰۸ میلادی تحصیل خود را در خارج از کشور آغاز کرده اند

 

وی اظهار داشت: انتقال و مهمانی دستیارانی که از شروع سال ۲۰۰۸ میلادی تحصیل خود را در خارج از کشور در دوره تخصصی آغاز کرده اند به دانشگاههای داخل کشور ممنوع است.

 

ادامه تحصیل دانشجویان انتقالی طبق ضوابط و مقررات آموزشی دانشجویان داخل

 

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت تاکید کرد:ادامه تحصیل دانشجویان انتقالی از دانشگاههای خارج از کشور به دانشگاههای علوم پزشکی داخل کشور طبق ضوابط و مقررات آموزشی دانشجویان داخل است. تطبیق دروس گذرانده شده این افراد بر عهده شورایی قرار دارد که در این زمینه تصمیم گیری می کند.

وی خاطرنشان کرد: شورای انتقال به ریاست معاون آموزشی وزارت بهداشت و دبیری ریاست مرکز خدمات آموزشی وزارتخانه و هشت عضو حقوقی دیگر تشکیل می شود و در مورد موارد خاص که به این شورا ارجاع می شود، تصمیم گیری می کند.

 

ارزشیابی مدارک دانشجویان پزشکی دانشگاه های غیر معتبر

 

به اطلاع می رساند براساس مصوبه شورایعالی ارزشیابی دانش آموختگان کلیه رشته های پزشکی و علوم پایه پزشکی که تا پایان سال ۲۰۰۹ از دانشگاههایی که در لیست دانشگاههای معنبر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی نمی باشد فارغ التحصیل شده اند می توانند نسبت به ارزشیابی مدارک خود براساس ضوابط اقدام نمایند. بر همین اساس فارغ التحصیلان فوق الذکر برای تائید مدارک خود می توانند با در دست داشتن اصل مدارک به دفتر رایزنی علمی مراجعه نمایند. بدیهی است موضوع مذکور کسانی را که پس از تاریخ مذکور ۲۰۰۹ فارغ التحصیل شوند را شامل نمی گردد.

 

ارزشیابی مقاطع دکترای گروه پزشکی

 

اداره امور دانشجویی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با توجه به مطالعات انجام شده در خصوص پذیرش مدارک دانشجویان دوره های دکتری و الزام آنان جهت گذراندن دروس آموزشی اعلام نمود که از نظر آن اداره  گذراندن این دوره ها اجباری نمی باشد و شرط لازم جهت اخذ پذیرش و تایید آن نمی باشد اما با توجه به قوانین موجود که پیوست می باشد، ارزشیابی مدارک آنها در قالب این قوانین صورت می پذیرد. لذا توصیه می گردد چنانچه فرد مایل است دوره های آموزشی را سپری نماید با توافق استاد و دپارتمان در دروس مربوط به رشته تحصیلی شرکت و گواهی لازم را اخذ نماید تا در هنگام ارزشیابی مدارک تحصیلی مدنظر قرار گیرد. ضمنا مسئولیت عدم ارائه گواهی های معتبر در خصوص دروس آموزشی در هنگام ارزشیابی مدارک تحصیلی بعهده دانش آموخته می باشد.

 

ارزشیابی مدارک بر اساس معیارهای زیر صورت می گیرد:

 

v      همگن و مرتبط بودن و نبودن عنوان و محتوای دوره های کارشناسی ارشد و دکترا

v   معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل بر اساس ضوابط قانونی وزارت متبوع و کشور صادر کننده

v      طول مدت دوره تحصیل و واحدهای درسی گذرانده شده در دوره دکتری

v      محتوی کار پژوهشی مندرج در پایان نامه دکتری

 

ضوابط تعیین نوع مقطع دکتری PhD:

 

v   در صورت همگن و مرتبط بودن عنوان و محتوای دوره کارشناسی ارشد و دکترا PhD و وجود ارتباط منسجم بین این دو دوره تحصیلی، ارزشیابی مقطع دوره دکتری به صورتهای زیر انجام می پذیرند.

v   مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره دکتری که در حین طی دوره کارشناسی ارشد و دکتری واحد درسی رسمی و متعارف را گذرانده باشند نیز به ماخذ دکترای تخصصی PhD تعیین ارزش می گردند.

v   مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره دکتری که در هیچ یک از مقاطع کارشناسی ارشد فوق لیسانس پژوهشی و دکتری واحدهای درسی رسمی و متعارف را نگذرانده باشند به ماخذ دکترای پژوهشی PhD تعیین ارزش می گردند.

v   در صورت همگن و مرتبط نبودن عنوان و محتوای دوره کارشناسی ارشد و دکتری و عدم وجود ارتباط منسجم و هماهنگ بین این دو دوره تحصیلی، ارزشیابی مقطع دوره دکتری به صورتهای زیر انجام می پذیرد.

v   مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره دکتری که در مقطع دکترا واحدهای درسی رسمی و متعارف را گذرانده باشند به ماخذ دکتری تخصصی PhD تعیین ارزش می گردند.

v   مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره دکتری که در مقطع دکتری واحدهای درسی رسمی و متعارف را نگذرانده باشند علیرغم گذراندن واحدهای درسی رسمی در مقطع کارشناسی ارشد به ماخذ دکترای پژوهشی PhD ارزشیابی می گردند.

v   مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره دکتری که در مقطع قبلی دارای مدرک دکترای گروه پزشکی عمومی پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی باشند و در مقطع دکترا PhD واحدهای درسی رسمی و متعارف را گذرانده باشند به ماخذ دکتری تخصصی PhD ارزشیابی می گردد.

v   مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره دکتری که در مقطع قبلی دارای مدرک دکترای گروه پزشکی عمومی پزشکی عمومی، دندانپزشکی، داروسازی و دامپزشکی باشند و در مقطع دکترا PhD واحدهای درسی رسمی و متعارف را نگذرانده باشند به ماخذ دکتری پژوهشی PhD ارزشیابی می گردد.

تبصره: ملاک ارزشیابی واحد های درسی رسمی گذرانده شده ارائه رسمی ریزنمرات از واحد آموزشی دانشگاه محل تحصیل می باشد و حداقل واحدهای درسی مورد قبول طی شده در هر یک از مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب ۲۰ و ۳۰ می باشد.

v   مدارک تحصیلی کلیه کسانی که از تایخ ۱/ ۱/ ۷۸ به بعد مقطع PhD را در یکی از دانشگاه های خارج از کشور گذرانده اند چنانچه رشته تحصیلی فرد در هر سه مقطع لیسانس، فوق لیسانس و PhD همگون باشد، در صورت گذراندن کورس در دوره فوق لیسانس و نداشتن کورس در مقطع PhD با نظر کمیسیون به عنوان دکتری تخصصی ارزشیابی می گردد.

v   در صورت غیرهمگون بودن مقطع قبلی با رشته تحصیلی و عدم گذراندن کورس در طول تحصیل در مقطع PhD مدرک به عنوان دکتری PhD پژوهشی تعیین ارزش می گردد.

v      ضوابط تعیین رشته و گرایش تحصیلی به شرح زیر می باشد:

v   ضوابط تعیین رشته و گرایش تحصیلی دانش آموختگان دوره دکتری بر طبق عنوان رشته ذکر شده در مدرک تحصیلی رسمی ارائه شده توسط دانشگاه محل تحصیل می باشد.

v   در صورتی که عنوان رشته تحصیلی به طور صحیح در مدرک تحصیلی ارائه شده ذکر نگردیده باشد تعیین رشته و گرایش آن بر اساس محتوای کار پژوهشی در پایان نامه و واحدهای درسی رسمی و متعارف گذرانده شده در دوره دکتری صورت می گیرد.

 

دستورالعمل نحوه راهنمایی و ارائه اطلاعات به متقاضیان ادامه تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی  در خارج از کشور

مقدمه :

 

از آنجائیکه در موارد متعددی دانش‌آموختگان خارج از کشور که جهت ارزشیابی مدارک خود مراجعه نمایند به لحاظ عدم داشتن اطلاعات کافی در خصوص دانشگاههای معتبر و شرایط اعلام شده جهت ارزشیابی مدارک و ..  با مشکل جدی مواجه شده و با توجه به روند تصاعدی عزیمت متقاضیان تحصیل به خارج از کشور ومتعاقباً بازگشت و مراجعه این قشر جهت ارزشیابی مدارک ، بدیهی است وقفه در ارزشیابی مدارک این افراد که اکثراً بعلت عدم اطلاع از ضوابط و دانشگاههای معتبر صورت می‌گیرد موجب ایجاد نارضایتی و بوجود آمدن جو منفی و فشار به وزارت متبوع می‌گردد که افزایش اینگونه فشارها ، اغماض در بررسی میزان دانش و توانائی علمی دانش‌آموختکان خارج را در آینده دربردارد که در این صورت افت سطح علمی دانش‌آموختگان خارج از  کشور که در وزارت متبوع ارزشیابی می‌شوند را به دنبال خواهد داشت و بدیهی است این امر در تناقض کامل با اهداف معاونت آموزشی و امور دانشجویی که ارتقاء سطح علمی کلیه دانش آموختگان رشته‌های علوم پزشکی میباشد خواهد بود . لذا ضرورت دارد کلیه افرادیکه قصد ادامه تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی  در خارج از کشور را دارند قبل از عزیمت به خارج از کشور و یا شروع به تحصیل در خارج از کشور نسبت به اخذ اطلاعات لازم از مبادی و مراجع ذیربط اقدام نمایند.

 

ماده ۱: ضرورت داردکلیه افرادیکه از ابتدای شهریور  ماه سال ۱۳۸۴ جهت ادامه تحصیل در یکی از رشته‌های علوم پزشکی به خارج از کشور عزیمت  می‌نمایند و یا قصد شروع تحصیل در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی در خارج از کشور را دارند نسبت به اخذ اطلاعات لازم  و کسب اطلاع از آخرین مصوبات و ضوابط مربوط به نحوه ارزشیابی مدارک دانش آموختگان خارج از کشور  در گروه علوم پزشکی اقدام نمایند. این دسته از افراد می‌توانند با مراجعه به مراجع ومراکز رسمی که دارای مجوز از کار گروه نظارت براعزام دانشجو به خارج از کشور بر اساس آئین‌نامه تاسیس  موسسات و شرکتهای خدمات اعزام دانشجو به خارج از کشور مصوب جلسه مورخ ۱۱/۸/۸۳ هیئت محترم وزیران می‌باشند و ارائه گواهی مبنی بر اخذ اطلاعات و آخرین ضوابط مصوب وزارت متبوع بر اساس فرم تهیه شده جهت تشکیل پرونده در وزارت متبوع اقدام نمایند. بدیهی است در صورتیکه این افراد نسبت به ارائه گواهی مذکور و تشکیل پرونده در حوزه ارزشیابی مدارک اقدام ننمایند تبعات ناشی از مشکلاتی که در روند ارزشیابی مدارک ایشان بوجود خواهد آمد بعهده ایشان خواهد بود.

ماده ۲: موسساتی که دارای مجوز رسمی برای راهنمایی اینگونه متقاضیان می‌باشند ملزم هستند ضمن تشکیل پرونده رایانه‌ای برای کلیه مراجعین نسبت به ارائه گزارش ماهیانه به وزارت متبوع بر اساس فرمت مورد تایید وزارت متبوع اقدام نمایند.

ماده۳ : اینگونه موسسات ملزم به اخذ آخرین اطلاعات و مصوبات مربوط به نحوه ارزشیابی مدارک دانش آموختگان گروه علوم پزشکی خارج از کشور وهمچنین لیست دانشگاههای معتبر اعلام شده بوده و بایستی بصورت منظم و حداقل هرسه ماه یک مرتبه ، اطلاعاتی را که در اختیار متقاضیان ادامه تحصیل در خارج از کشور قرار می‌دهند بصورت مکتوب به وزارت متبوع نیز ارائه نمایند.

ماده ۴: مرکز امور دانشجویی نسبت به برگزاری جلسات ماهیانه با مسئولین موسسات مذکور و توجیه ایشان نسبت به آخرین مصوبات مربوط به نحوه ارزشیابی مدارک خارج از کشور و لیست دانشگاههای معتبر اعلام شده اقدام خواهد نمود.

ماده ۵: در صورتیکه هرکدام از این موسسات نسبت به راهنمایی کامل متقاضیان کوتاهی کنند و یا تخلف ورزند و یا نسبت به صدور گواهی خلاف واقع اقدام نمایند ، موظف به پرداخت خسارات وارده به متقاضی بوده و با هماهنگی با کار گروه نظارت بر اعزام دانشجو به خارج از کشور نسبت به برخورد با آنها بر اساس آئین‌نامه مربوطه اقدام خواهد شد.

ماده ۶: کلیه افردایکه تحصیل خود را در یکی از دانشگاههای معتبر اعلام شده درخارج از کشور شروع نموده‌اند ملزم به ارسال گواهی تحصیل خود حداکثر تا یکسال پس از ابلاغ این دستورالعمل جهت تشکیل پرونده در  واحد ارزشیابی مدارک دانش‌آموختگان خارج از کشور می‌باشند.

ماده ۷: مرکز امور دانشجویی نسبت به تشکیل پرونده رایانه‌ای و اعلام شماره پرونده به متقاضی پس از ارائه گواهی از موسسات مورد تایید اقدام خواهد نمود.

ماده ۸: کلیه افرادیکه پس از تشکیل پرونده در وزارت متبوع تحصیل خود را در خارج از کشور آغاز می‌نمایند ملزم به ارائه گواهی تحصیلی سالیانه از دانشگاه محل تحصیل خود بهمراه فرم مورد نظر پیوست جهت قرار گرفتن گواهی مذکور در پرونده خود در وزارت متبوع می‌باشند.

ماده ۹: ارزشیابی مدارک دانش‌آموختگان بر اساس ضوابطی که در هنگام شروع تحصیل ایشان اعلام گردیده صورت خواهد گرفت و طی مراحل مندرج دراین دستورالعمل صر فاً جهت اطمینان از راهنمایی صحیح و کسب اطلاعات لازم توسط متقاضیان بوده و هیچگونه حق اضافه‌ای را برای متقاضیان ایجاد نخواهد نمود.

ماده۱۰: این دستورالعمل در جلسه مورخ ۱۴/۴/۸۳ شورایعالی ارزشیابی مدارک خارج از کشور وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی به تصویب رسید.

 

ضوابط ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

در حوزه سرپرستی رایزنی علمی جنوب شرق آسیا

 

همه ساله تعداد زیادی از علاقمندان ادامه تحصیلات عالیه رهسپار خارج از کشور میگردند و در دانشگاههای مختلف با سطوح علمی و درجه اعتبار متفاوت مشغول به تحصیل میگردند.

از آنجا که در سایه انقلاب شکوهمند اسلامی ایران ضوابط و مقررات نظام آموزشی در رشته های گروه پزشکی مورد توجه قرار گرفته و شکل و ساماندهی اصولی بخود گرفته است و به لحاظ حیاتی بودن موضوع خدمات پزشکی، ضرورت دارد مدارک تحصیلی و سطح علمی دانش آموختگان رشته های گروه پزشکی خارج از کشور در بدو ورود به کشور بر اساس معیارهای ضروری تدوین شده مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد، تا در صورت مشاهده نقص یا کاستی در تجربیات دانش آموختگان مذکور نسبت به معرفی دانش آموختگان جهت طی دوره های تکمیلی در دانشگاههای علوم پزشکی داخل کشور اقدام گردد. از آنجائیکه شناخت ملاکها و معیارهای ارزشیابی برای دانشجویان ایرانی در حال تحصیل در خارج از کشور امری ضروری است ، امید است مجموعه حاضر که مشتمل بر مقررات ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان گروه پزشکی خارج از کشور می باشد در انتخاب دانشگاه محل تحصیل و تسهیل در ارزشیابی بعد از بازگشت به کشور برای دانشجویانی عزیز مفید و موثر واقع گردد.

 

معیارهای کلی ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاههای خارج از کشور

 

معیارهای کلی ارزشیابی مدارک تحصیلی دانشگاههای گروه پزشکی خارج از کشور بر اساس محورهای زیرا نجام می پذیرد:

v      معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل بر اساس ضوابط قانونی وزارت متبوع

v      طول مدت دوره تحصیلی در مقاطع رشته های مختلف

v   محتوای برنامه دوره های آموزی و میزان واحدها و دروس علوم پایه و بالینی گذرانده شده

v      نوع امتحانات گذرانده شده که منجر به اخذ مدرک گردیده است

v      اظهار نظر سرپرستی دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل به کشور مربوطه

v      کاتالوگ و سایر مستندات مربوط به رشته و دانشگاه

بدیهی است تعیین اعتبار دانشگاه می تواند مختص به تعیین اعتبار تمام یا تعدادی از رشته های تحصیلی و یا مقاطع خاصی از یک رشته تحصیلی در دانشگاه مورد نظر باشد.

 

ضوابط  و مراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان رشته پزشکی عمومی دانشگاههای خارج از کشور

 

الف  معیارهای ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره دکترای پزشکی عمومی دانشگاههای خارج از کشور بر اساس معیارهای زیر انجام می گردد:

معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل بر اساس ضوابط قانونی وزارت متبوع

طول مدت دوره تحصیلی و محتوای برنامه دوره های آموزشی

نوع امتحانات گذرانده شده که منجر به اخذ مدرک گردیده است

قبولی در امتحانات داخلی مورد نظر در ایران

ضوابط ومراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان رشته های مختلف تخصصی پزشکی خارج از کشور

معیارهای ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان رشته های تخصصی خارج از کشور:

اعتبار دانشگاه محل تحصیل دوره دکترای پزشکی عمومی و دوره تخصصی در خارج از کشور  بر اساس ضوابط وزارت متبوع

طول دوره رشته تحصیلی و محتوای برنامه های دوره آموزشی و سمت متقاضی در طی دوره تخصصی

مشخصات و نحوه اخذ مدرک تخصصی و نوع امتحانات گذرانده شده که منجر به اخذ مدرک گردیده است

اصل مهمبررسی وا رزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان رشته های تخصصی پزشکی منوط به انجام ارزشیابی و تائید مقطع دوره دکترای پزشکی عمومی متقاضی و در نتیجه ارائه گواهی فراغت از تحصیل در مقطع دکترای حرفه ای  پزشکی می باشد.

 

ملاک های ارزشیابی از نظر طول دوره تحصیلی به شرح زیر می باشند:

 

v   حداقل طول دوره تحصیلی در مقطع دکترای پزشکی عمومی ۶ سال ۲ سال علوم پایه و  ۴ سال بالینی

v      حداقل طول دوره کارورزی در مقطع دکترای پزشکی عمومی به مدت ۱۸ ماه

 

ب مراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره دکترای پزشکی عمومی دانشگاههای خارج از کشور

 

مدارک تحصیلی دانش آموختگان متقاضی ارزشیابی در ابتدا توسط کارشناسان اداره کل دانش آموختگان از نظر صحت صدور مدارک ، معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل و مدت تحصیل بررسی و در صورت تایید جهت اخذ تصمیم به کمیسیون ارزشیابی مدارک تحصیلی پزشکی عمومی ارجاع و به شرح ذیل اتخاد تصمیم می گردد:

v   مدارک تحصیلی متقاضیان در کمیسیون ارزشیابی پزشکی مجدداً از نظر معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل، طول دورة تحصیل حداقل ۶ سال طول دوره تحصیلی بررسی و درصورتی که مورد تایید قرار گیرد متقاضی بصورت واجد شرایط شرکت در امتحان پیش کارورزی پره انترنی  شناخته می گردد و توسط اداره کل دانش آموختگان جهت شرکت در امتحان پیش کارورزی به دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی معرفی می شود.

تبصره ۱: حداقل طول  دوره تحصیلی گذرانده شده مورد قبول پس از کسر دوره کارورزی طی شده در خارج از کشور جهت شرکت متقاضیان در امتحان پیش کارورزی  ۶ سال می باشد.

تبصره ۲: متقاضیانی که طول دوره تحصیلی آنان علوم پایه و بالینی  کمتراز ۶ سال باشد جهت شرکت در امتحان پیش کارورزی ملزم به طی کسر دوره تحصیلی محاسبه شده می باشند. تعیین بخشهای آموزشی دوره تحصیلی به عهده کمیسیون ارزشیابی پزشکی است. بدیهی است طول مدت دوره مذکور از مدت کارورزی متقاضی کسر نخواهد گردید.

تبصره ۳: دانش آموختگان رشته پزشکی عمومی دانشگاههای خارج از کشور که دارای گواهی قبولی در امتحانات زیر باشند از شرکت در امتحان پیش کارورزی معاف می باشند.

v      تمام مراحل ECFMG و یا USMLE آمریکا و کانادا

v      تمام مراحل امتحان PLAB رشته پزشکی انگلستان

v      کنکور انترنی فرانسه

v   امتحان نهایی سایر دانشگاههای خارج از کشور که به تایید شورایعالی ارزشیابی رسیده باشد.

مدارک تحصیلی متقاضیانی که پس از شرکت در امتحان پیش کارورزی موفق به دریافت نمره قبولی شوند جهت تعیین طول مدت کارورزی مجدداً در کمیسیون ارزشیابی پزشکی مطرح می گردد و بر اساس دانشگاه محل تحصیلی و طول دوره کارورزی گذرانده شده در دانشگاه محل تحصیل خارج از کشور، مدت دوره کارورزی متقاضی تعیین وجهت گذراندن دوره مذکور به یکی از دانشگاههای علوم پزشکی کشور معرفی می گردد.

تبصره ۱: حداقل طول دوره کارورزی لازم در مقطع پزشکی عمومی ۱۸ ماه می باشد.

تبصره ۲: در مورد متقاضیانی که پس از اتمام دوره دانشجوئی علوم پایه و بالینی ، دوره کارورزی را در مراکز آموزشی معتبر دانشگاههای خارج از کشور نگذرانده باشند  در صورت قبولی در امتحان پیش کارورزی ملزم به طی ۱۸ ماه دوره کارورزی در یکی از مراکز آموزشی دانشگاههای علوم پزشکی داخل کشور هستند.

تبصره ۳: دانش آموختگان رشته پزشکی دانشگاههای خارج از کشور که دارای یکی از شرایط زیر باشند از گذراندن دوره کارورزی مدت ۱۸ ماه معاف بوده و صرفاً جهت آشنائی با نظام آموزشی بهداشتی درمانی کشور ایران ملزم به طی سه ماه دوره کارورزی در یکی از دانشگاههای علوم پزشکی ایران می باشد.

v      دارندگان گواهینامه پزشکی عمومی آمریکا و کانادا

v   کسانیکه دوره یکساله HOUSE JOB .  و دوره دو ساله Senior House Officer و یک سال کار عملی بعنوان REGISTRAR  را در مراکز آموزش پزشکی انگلستان انجام داده باشند.

v   افرادی که دوره ۱۸ ماهه ARZT IN PRAKTIKUM AIP  را در آلمان بیمارستانهای رسمی دانشگاهی  طی نموده باشند.

v      داشتن گواهینامه Doctorat En Medicine فرانسه

v   داشتن گواهینامه های پزشکی عمومی سایر کشورهای که اعتبار گواهینامه به تائید شورایعالی ارزشیابی رسیده باشد.

تبصره ۴: کسانیکه نتوانند در امتحان پیش کارورزی قبول شوند در صورت درخواست ارزشیابی در یکی از مقاطع لیسانی یا فوق لیسانس براساس ضوابط و شرایط انتقال در هر یک از دو مقطع همانند دانشجویان مردودی داخل کشور در مورد آنان عمل خواهد شد.

تبصره۵: ضوابط ارزشیابی فوق برای دانش آموختگان رشته پزشکی عمومی که از تاریخ ۲۸/۴/۷۷ شروع به تحصیل نموده اند قابل اجرا می باشد.

 

ضوابط و مراحل ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره های فوق تخصصی خارج از کشور

 

چگونگی  ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره های فوق تخصصی دانشگاههای خارج از کشور بر اساس معیارهای ارزشیابی زیر انجام می پذیرد.

معتبر بودن دانشگاه و مرکز آموزشی محل تحصیل دوره فوق تخصصی بر اساس ضوابط قانونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی.

مرتبط بودن عنوان رشته فوق تخصصی طی شده با عنوان مقطع تحصیلی بورد تخصصی قبلی متقاضی طبق ضوابط و مقررات آموزشی داخل کشور

طول و محتوای برنامه آموزشی رشته فوق تخصصی و سمت متقاضی در طی دوره فوق تخصصی در خارج از کشور

اصل مهم: بررسی و ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان رشته های فوق تخصصی  خارج از کشور منوط به انجام ارزشیابی و تائید مقطع تخصصی دانشنامه تخصصی و در نتیجه ارائه گواهی فراغت از تحصیل در مقطع تخصصی بورد رشته گذرانده شده می باشد.

 

ضوابط ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره های تکمیلی تخصصص پزشکی فلوشیپ  خارج از کشور

 

چگونگی ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره های تکمیلی تخصصی فلوشیپ پزشکی دانشگاهها ی خارج از کشور بر اساس معیارهای زیر انجام می پذیرد:

 

معیارهای ارزشیابی :

 

معتبر بودن دانشگاه و مرکز آموزشی محل تحصیل دوره آموزش تکمیلی تخصصی پزشکی فلوشیپ بر اساس ضوابط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

مرتبط بودن عنوان رشته تکمیلی تخصص پزشکی فلوشیپ  طی شده با عنوان مقطع تحصیلی رشته تخصصی -بورد قبلی متقاضی، طبق ضوابط و مقررات دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی

طول و محتوای برنامه های آموزشی رشته تحصیلی

سمت متقاضی در طی دوره تکمیلی تخصصی فلوشیپ

اصل مهم: بررسی و ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان دوره های تکمیلی تخصصی پزشکی فلوشیپ منوط به انجام ارزشیابی مقطع دوره تخصصی پزشکی متقاضی و در نتیجه ارائه گواهی فراغت از تحصیل در مقطع تخصصی بورد بعنوان پیش نیاز رشته مربوطه می باشد. طول مدت دوره تکمیلی مورد قبول حداقل ۱۲ ماه آموزش تمام وقت می باشد.

 

ضوابط و مراحل ارزشیابی مدارک‌تحصیلی دانش‌آموختگان رشته دکترای دندانپزشکی عمومی دانشگاههای خارج از کشور

 

الف معیارهای ارزشیابی:

v   معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل بر اساس ضوابط وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی

v      داشتن دیپلم کامل متوسطه

v      شرایط ورود به دوره دندانپزشکی عمومی

v      طول و محتوای برنامه تحصیلی

 

ب مراحل ارزشیابی :

v   مدارک تحصیلی دانش آموختگان متقاضی ارزشیابی ابتدا توسط کارشناسان اداره کل امور دانش آموختگان از نظر صحت صدور، معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل بررسی و در صورت تایید جهت تعیین ارزش به کمیسیون ارزشیابی دندانپزشکی اداره کل امور دانش آموختگان ارجاع می گردد.

v   مدارک تحصیلی متقاضیان در کمیسیون ارزشیابی دندانپزشکی از نظر معتبربودن دانشگاه محل تحصیل و طول دوره تحصیلی بررسی میگردد و در صورت تایید تحصیلات گذرانده شده ارزشیابی لازم بعمل آمده و متقاضیان واجد شرایط شرکت در دوره تکمیلی شناخته می گردند.

تبصره ۱: تعیین تعداد واحدهای درسی ضروری در دوره تکمیلی و لزوم تدوین پایان نامه بر اساس دانشگاه محل تحصیل، طول دوره آموزشی و واحدهای درسی گذرانده شده، توسط کمیسیون دندانپزشکی صورت می گیرد.

v   پس از ارزشیابی اولیه، چنانچه متقاضی واجد شرایط شرکت در دوره تکمیلی گردد، جهت گذراندن دوره تکمیلی با ذکر تعداد و نوع واحدهای ضروری به دبیرخانه شورای آموزشی دندانپزشکی و تخصصی معرفی میگردد.

v   کلیه افراد معرفی شده به دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی طبق ضوابط آن دبیرخانه به دانشگاههای علوم پزشکی کشور معرفی می گردند.

v   مدارک تحصیلی متقاضیانیکه با موفقیت دوره تکمیلی تعیین شده را گذرانده اند، همراه با گواهی و ریز نمرات رسمی طی دوره تکمیلی توسط دانشگاه محل تحصیل که به تایید دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی رسیده است در کمیسیون ارزشیابی دندانپزشکی مطرح و تعیین ارزش میگردد.

تبصره ۲: کلیه دانش آموختگان رشته دندانپزشکی پس از قبولی در امتحانات مربوطه و طی دوره های تکمیلی و اخذ عنوان دکتری دندانپزشکی می توانند خدمات درمانی خود را ارائه نمایند.

 

ضوابط ‌ومراحل‌ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‌آموختگان‌رشته‌های‌مختلف‌تخصصی‌دندانپزشکی‌دانشگاههای‌خارج‌از کشور

 

معیارهای ارزشیابی :

معتبر بودن دانشگاه محل تحصیل دورة تخصصی در خارج از کشور بر اساس ضوابط قانونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

طول دوره رشته تحصیلی و محتوای برنامه های آموزشی و عنوان یا سمت متقاضی در طی دوره تخصصی

 

شرایط ورود به دوره تخصص دندانپزشکی

 

 بررسی و ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان رشته های تخصصی دندانپزشکی منوط به انجام ارزشیابی و تایید مقطع دوره دکترای دندانپزشکی عمومی متقاضی و در نتیجه ارائه گواهی فراغت از تحصیل در مقطع دکترای دندانپزشکی عمومی می باشد.

مدارک مورد نیاز جهت تشکیل پرونده دانش آموختگان رشته دندانپزشکی در مقطع تخصصی خارج از کشور که مدارک آنان از یکی از دانشگاههای معتبر مورد تایید وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی صادر گردیده باشد.

v   اصل آخرین مدرک تحصیلی خارجی که صحت صدور و تعلق آن به شخص به تصدیق و تایید مهر و امضاء نمایندگی ج.ا.ا در کشور مربوطه رسیده باشد.

v      فتوکپی از پشت و روی اصل آخرین مدرک تحصیلی تخصصی.

v   اصل ریزنمرات تحصیلی برای کشورهایی که از طرف دانشگاه ریز نمره صادر می نمایند که به تایید نمایندگی ج.ا.ا در کشور مربوطه رسیده باشد.

v      فتوکپی از ریز نمرات

v   اصل گواهی و فتوکپی طول دوره با ذکر برنامه آموزشی که از طرف دانشگاه محل تحصیل صادر شده باشد و به تایید نمایندگی ج . ا. ا در کشور مربوطه رسیده باشد.

v   ارائه اصل گواهی و فتوکپی آن در صورت داشتن عنوان یا پست در حین تحصیل در کشور مربوطه که از مراکز معتبر آموزشی دانشگاه یا سازمان نظام پزشکی صادر و به تایید نمایندگی ج.ا.ا در کشور مربوطه رسیده باشد.

v      اصل پایان نامه تحصیلی تز و خلاصه ای از آن حداکثر در دو برگ و فتوکپی آن

v   اصل و فتوکپی گواهی و شرط ورود به دوره تخصصی صادر از دانشگاه محل تحصیل که به تایید نمایندگی ج.ا.ا د رکشور مربوطه رسیده باشد.

v      کاتالوگ دانشکاه محل تحصیل

v   فتوکپی تمام صفحات شناسنامه و کارت پایان خدمت وظیفه یا معافیت دائم  در مورد آقایان در صورت دارا بودن

v      اصل و فتوکپی مدرک قبلی دکتری دندانپزشکی در ایران یا خارج

تبصره: دانش آموختگان خرج از کشور رشته دندانپزشکی مقطع تخصص در صورتیکه مدرک قبلی آنان صادره از یکی از دانشگاههای معتبر در خارج از کشور بر اساس ضوابط قانونی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باشد ملزم به ارائه کلیه مدارک مورد نیاز برای ارزشیابی رشته دندانپزشکی در مقطع عمومی می باشند که پس از ارزشیابی مقطع عمومی برابر نظر کمیسیونهای مربوطه بررسی مدرک تخصصی امکان پذیر می باشد.

v      ترجمه رسمی کلیه مدارک برای کشورهای غیر انگلیسی زبان

تبصره: کلیه مدارک تحصیلی خارجی پس از تایید مهر و امضاء نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور مربوطه می بایست به تایید مهر و امضاء وزارت امور خارجه ایران نیز رسیده باشد.

 

ضوابط ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان رشته های علوم پایه پزشکی مقاطعB.S، M.S و Ph.D

 

شرایط لازم : سنوات تحصیلی ، تعداد واحداهای گذرانده شده، معدل، در صورت داشتن پایان نامه، تحقیقاتی بودن آن می باشد.

سایر مدارک  دانشگاهی دریافتی با نظر کمیسیونهای ارزشیابی و براساس مصوبات شورای عالی ارزشیابی تعیین  ارزش می گردد.

تبصره: کسانیکه از تاریخ ۱/۱/۸۱ به بعد مقطع Ph.D را در یکی از دانشگاههای خارج از کشور شروع نموده اند  ملزم به کذراندهCourse بر اساس سیستم آموزشی داخل کشور می باشند، در غیر اینصورت مدارک آنان بعنوان دکتری Ph.D پژوهشی تعیین ارزش میگردد.

 

ضوابط ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان رشته  روانشناسی بالینی

 

تعریف: دکترای تخصصی روانشناسی به درجه Ph.D و Psy.D رشته روانشناسی اطلاق می گردد.

الف معیارهای ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش آموختگان مقطع دکترای روانشناسی ار نقطه نظر دکترا عبارتند از:

v   اعتبار دانشگاه محل تحصیل بر اساس ضوابط وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و کشور محل تحصیل

v      میزان همگن و مرتبط بودن عنوان و محتوای دوره های کارشناسی ارشد و دکترا

v      دروس و واحدهای درسی گذرانده شده

v      دوره های آموزشی نظری و عملی در زمینه های مختلف روانشناسی

v      پایان نامه دوره دکترا

 

ب معیارهای بالینی بودن رشته تحصیلی دانش آموختگان دکترای روانشناسی:

دارا بودن دکترای تخصصی Ph.D روانشناسی همراه با شرایط مندرج در بند الف و ب به شرح ذیل:

گذراندن دروس نظری و بالینی در زمینه آزمونهای روانی تشخیص، آسیب شناسی روانی و درمانهای غیر دارویی روان درمانی ها، شناخت درمانی، رفتار درمانی

گذراندن دوره های عملی کارورزی در بخشهای مختلف بالینی شامل درمانگاه و یا بیمارستان حداقل به میزان ۱۸۰۰ ساعت

دارا بودن دکترای تخصصی Psy.D روانشناسی

تبصره: دانش آموختگانیکه بر اساس دوره تحصیلی و پایان نامه تدوین شده با توجه به ضوابط تعیین شده شورایعالی ارزشیابی، زمینه و قابلیت بالینی شدن را داشته باشند می توانند پس از طی دوره ضروری تکمیلی به تشخیص کمیسیون ارزشیابی،‌ارزشنامه دکترای روانشناسی بالینی دریافت نمایند.

مدارک تحصیلی اینگونه افراد قبل از طی دوره های تکمیلی تحت عنوان دکترای تخصصی روانشناسی ارزشیابی میگردد. در پرونده ارزشیابی نامبردگان عبارت نامبرده واجد شرایط شرکت در دوره تکمیلی ضروری جهت عنوان بالینی بودن است قید می گردد.

 

ج: شرایط لازم جهت احراز عنوان دکتری تخصصی روانشناسی .

مدارک تحصیلی دانش آموختگان دکترای رشته روانشناسی دانشگاههای خارج از کشور که دارای شرایط ذیل باشند به ماخذ دکترای تخصصی روانشناسی تعیین ارزش میگردد.

v   دانش آموختگان دوره دکترای روانشناسی که در مقطع تحصیلی قبلی کارشناسی ارشد در رشته روانشناسی با گذراندن واحدهای درسی متعارف رشته روانشناسی تحصیل کرده باشند.

v   دانش آموختگان دوره دکترای روانشناسی که مقطع تحصیلی قبلی کارشناس ارشد ناهمگن و غیر مرتبط داشته باشند ولی در دوره دکترا موفق به گذراندن واحدهای درسی متعارف رشته روانشناسی گردیده باشند.

v      دانش آموختگان دوره دکترا Psy.D رشته روانشناسی

تبصره ۱: ملاک معتبر بودن واحدهای درسی رسمی گذرانده شده، ارائه ریز نمرات  و گواهی های رسمی و تایید شده مبنی بر طی دوره نظری و عملی از اداره آموزش دانشگاه یا موسسه محل تحصیل می باشد و حداقل واحدهای درسی رشته روانشناسی مورد قبول طی شده در هر یک از مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب ۲۰ و ۳۰ واحد بر مبنای نیمسال تحصیلی به جز پایان نامه می باشد.

تبصره ۲: مدارک تحصیلی دانش آموختگان رشته دکترای روانشناسی بالینی و نیز دانش آموختگانی که مشمول طی دوره های تکمیلی ضروری برای بالینی شدن می باشند در  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ارزشیابی می گردد و سایر موارد جهت ارزشیابی به وزارت فرهنگ و آموزش عالی ارجاع می گردد.

تبصره ۳: آن دسته از دانش آموختگانی که مشمول گذرانیدن دوره های تکمیلی برای اخذ مدرک بالینی باشند، تا زمان طی این دوره ها حداکثر تا ۲ سال  مدرک آنان به ماخذ دکترای تخصصی روانشناسی با گرایش پژوهش بالینی ارزشیابی می شود.

 

چگونگی ارزشیابی رشته های تحصیلی که بر اساس نظام مصوب آموزشی داخل کشورجزء رشته های موجود در ایران نمی باشند

 

v   مدرک تحصیلی رشته دکتری کایروپراکتیک D.C صادره از دانشگاههای مورد تایید Chiropractic Council on USA Education C.C.E و با ارائه State Board و National Board  بعنوان دکتری حرفه ای کایروپراکتیک تایید می گردد.

v   مدرک تحصیلی رشته طب سوزنی در مقاطع B..S و M.S و Ph.D صادره از دانشگاههای معتبر پس از ارزشیابی تطبیقی بر اساس سیستم آموزشی داخل کشور و نظر کمیسیونهای ارزشیابی تعیین ارزش میگردد.

 

الف: این رشته ها برای پرشکان و متخصصین بالینی بعنوان مقطع تخصصی محسوب نشده و صرفاً می توانند بعنوان روش درمانی با اخذ گواهی صحت صدور برابر مقررات درمانی کشور فعالیت نمایند.

 

ب: دوره های کوتاه مدت این رشته قابل ارزشیابی نمی باشد کمتر از ۶ ماه.

مدرک تحصیلی رشته طب یونانی صادره از دانشگاههای معتبر در مقاطع مختلف پس از ارزشیابی تطبیقی بعنوان مقطع مربوطه گیاه درمانی یونانی ارزشیابی می گردد.

کلیه رشته های فوق به جز کایروپراکتیک جزء رشته های گروه پیراپزشکی محسوب و محدوده وظایف کاری دارندگان این مدارک تابع ضوابط و مقررات گروه پیراپزشکی می باشد.

پیشنهاد می گردد افراد قبل از شروع به تحصیل در رشته هایی که در سیستم آموزشی مصوب داخل کشور وجود ندارند مثل استئوپاتی یا هموپاتی از نظر ارزشیابی رشته، مقطع و محل تحصیل ضمن ارسال یک نسخه از کاتالوگ محل تحصیل و سرفصلهای آموزشی مورد نظر یا اداره کل دانش آموختگان مشاوره نمایند.

 

دانشگاههای مورد تایید وزارت بهداشت در حوزه سرپرستی رایزنی علمی جنوب شرق آسیا

 

دانشگاههای  مورد تایید درکشور فیلیپین برای رشته پزشکی :

v      دانشگاه فیلییپن University of the Philippines

v      دانشگاه سنتوتوماس University of Santo Tomas

v      دانشگاه فارایسترن  Far Eastern University

v      دانشگاه ویزایاس  University  of Visayas

v      دانشگاه سنترواسکولار Centro Escolar University

v      دانشگاه ایست University of the East

v      انستیتو پزشکی سیبو Cebu Institute of Medicine Inc

v      دانشکده پزشکی سیبو Cebu Doctor’s College

 

برای رشته دندانپزشکی :

 

گروه یک :

v      دانشکده دندانپزشکی دانشگاه دولتی فیلیپینUniversity of the Philippines

 

گروه د و :

v      دانشگاه سنتر و اسکولار Centro Escolar University

v      دانشگاه ایست University of East

 

گروه سه :

v      دانشگاه فار ایسترن  Far Eastern University

v      دانشگاه مرکزی مانیل Manil Central University

v      دانشگاه بگیوUniversity of Baguio

 

برای رشته داروسازی:

v      دانشگاه سنت توماس   University of Santo Tomas

v      دانشگاه سنتر و اسکولار Centro Escolar University

v      دانشگاه  مورد تاییددر کشور کره جنوبی

v      دانشگاه ملی سئول   Seoul National University

v      دانشگاه  مورد تایید کشور مالزی

v      UPM University Putra Malaysia

v      UKM   University Kebangsaan Malaysia

v      UM   University Of Malaya

v      USM   University Sains Malaysia 

v      دانشگاه  مورد تاییددرکشور سنگاپور

v      دانشگاه ملی سنگاپور  National University of Singapore

v      دانشگاه  مورد تایید در کشور هنگ کنگ 

v      دانشگاه هنگ کنگ Hong Kong University

 

بديهي است تعيين اعتبار دانشگاه مي تواند مختص به تعيين اعتبار تمام يا تعدادي از رشته هاي تحصيلي و يا مقاطع خاصي از يك رشته تحصيلي در دانشگاه مورد نظر باشد.

 به دانشجويان توصيه مي شود كه به دليل تغيير و تحولاتي كه ممكن است در اين قوانين ايجاد شود و براي به روز رساني  و كسب اطلاعات بيشتر به آدرس وب سايت وزارت علوم ، تحقيقات و فناوري جمهوري اسلامي ايران مراجعه كنند:

 

http://www.irsr.com/

 

 

 

 

 

 
طبق قانون کپی رایت جمهوری اسلامی ایران کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به مدیر آن می باشد.
123movies